четвъртък, юни 18, 2026
Водещи темиПолитика

Бойко Борисов подписа документ за правителство без ДПС и Възраждане и предложи формула за управляваща коалиция

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подписа официален документ, в който заявява, че няма да участва в коалиционно правителство с партиите „ДПС-Ново начало,” АПС, „Възраждане” и МЕЧ. Документът беше изпратен по електронна поща на „Продължаваме Промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) с цел да затвърди намерението на ГЕРБ да работи само с определени политически сили в 51-вото Народно събрание.

„Колегата Асен Василев каза, че моят подпис не струва нищо повече от лист хартия, затова ще го изпратим по имейл, за да няма хартия,” заяви Борисов на съпартийците си, като допълни, че това не е израз на неуважение към посочените политически формации, а начин да се формира ясно и стабилно управляващо мнозинство в парламента.

Борисов: „Нуждаем се от силна опозиция, за да има силно управление”

Борисов подчерта, че ГЕРБ уважава всички политически партии и техните избиратели, но изрази убеждение, че не всички формации трябва да бъдат част от управляващото мнозинство. Той посочи, че силно управление изисква също така силна опозиция и подчерта, че основният подход е да има ясно разделение на отговорностите.

„Имаме конструкция, която може да работи между ИТН, БСП, ПП-ДБ и нашата коалиция ГЕРБ-СДС. Поканили сме колегите от ИТН и БСП на разговори, като, в зависимост от договореното, ще проведем и среща с ПП-ДБ,“ заяви Борисов. Лидерът на ГЕРБ подчерта, че ПП-ДБ са очертали червените си линии, поради което ще бъдат оставени за последен етап на преговорите.

Борисов за премиерския пост и водещата политическа отговорност

Бойко Борисов обяви, че възнамерява самият той да поеме премиерския пост, като заяви, че това е единственият начин да се осигури ясно изразена политическа отговорност в правителството. Борисов допълни, че няма да допуска външна намеса в управлението и ще следва договорените принципи с коалиционните партньори.

„Аз няма да допускам външна намеса в правителството. Ще изпълняваме това, което сме се разбрали. Докато постигнем общ резултат, председател на парламента трябва да бъде от най-голямата политическа партия, а именно г-жа Рая Назарян. Ако стигнем до формула за управляващо мнозинство, този пост също ще бъде върнат на масата за преговори,“ заяви Борисов.

Подготовка за бъдещите преговори и поставените принципи

Като част от подготовката за коалиционни преговори, ГЕРБ предлага на останалите формации принципи за управлението, които ще бъдат основа за бъдещото коалиционно правителство. Борисов подчерта важността на управленската стабилност и ясно изразеното мнозинство в парламента, което ще работи в синхрон и ще преследва поставените цели.

RealReport

RealReport винаги търси истината и представя фактите по достъпен и разбираем начин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Глас свободен
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.