Българска световна шампионка по художествена гимнастика наказана за допинг

На 19 февруари 2025 г. стана известно, че бившата национална състезателка по художествена гимнастика Радина Томова е уличена в употреба на забранен диуретик хидрохлоротиазид. 19-годишната гимнастичка е дала положителна проба по време на извънсъстезателен контрол и е дисквалифицирана за период от три години – от 2 октомври 2024 г. до 1 октомври 2027 г.
Радина Томова беше част от българския ансамбъл, който спечели световната титла в многобоя на първенството в София през 2022 г., както и олимпийска квота за Игрите в Париж 2024. Въпреки успехите, тя не беше включена в олимпийския отбор след промени в състава, направени от треньора Весела Димитрова след неуспеха на световното първенство във Валенсия през 2023 г.
След прекратяване на състезателната си кариера, Томова се посвети на треньорска дейност в клуб “Локомотив София”. Тя е шестият български спортист, санкциониран за допинг през 2024 г., след трима хандбалисти, един състезател по ММА и един щангист.
Този случай подчертава необходимостта от засилен контрол и образование сред спортистите относно рисковете и последиците от употребата на забранени вещества в спорта.
