Васил Левски – 152 години безсмъртие

На 18 февруари 2025 г. България отбелязва 152 години от обесването на Апостола на свободата, Васил Левски. В цялата страна се организират възпоменателни събития в чест на националния герой.
В родния град на Левски, Карлово, церемониите започнаха в 9:00 ч. с архиерейска света литургия в църквата „Св. Богородица“, където той е бил ръкоположен за дякон и е служил близо четири години. Стотици българи от цялата страна посетиха родната му къща, за да отдадат почит.
Директорът на Националния музей „Васил Левски“, Дора Чаушева, сподели: „В малкото оставени от него документи, Левски е оставил ценни завети, в които ако слушаме – бихме постигнали много. Левски ни завеща да живеем заедно от всички етноси с общи закони.“
Кметът на Карлово, Емил Кабаиванов, добави: „Левски е възпитан и израснал като личност в Карлово. В Националния музей „Васил Левски“ идват млади българи, които да се запознаят с живота и делото на Апостола.“
В други градове като Стара Загора, Хасково, Ямбол, Горна Оряховица и Чирпан също се проведоха церемонии с поднасяне на венци и цветя пред паметниците на Левски. Във Варна за първи път военният ритуал се състоя на 18 февруари от 10:00 ч. пред паметника на Левски в Морската градина, където бяха положени венци и цветя и беше отслужена заупокойна молитва.
Тези събития подчертават значимостта на Васил Левски в българската история и неговото непреходно наследство като символ на свободата и националното единство.

