Весела Лечева е новият председател на Българския олимпийски комитет

Българският олимпийски комитет (БОК) избра Весела Лечева за свой нов председател, с което приключи 17-годишното управление на Стефка Костадинова. Лечева, бивша световна шампионка по спортна стрелба и дългогодишен спортен ръководител, получи подкрепата на 48 от членовете на БОК, докато Костадинова събра 33 гласа.
Изборът бележи нова ера в управлението на българския олимпийски спорт. Очаква се Лечева да въведе нови политики за развитие на олимпийските дисциплини и подкрепа на младите спортисти. В своята реч след победата тя подчерта, че ще работи за подобряване на спортната инфраструктура в страната и ще насърчава активното участие на България в международните спортни форуми.
Стефка Костадинова, която бе на поста от 2005 г., прие резултатите с достойнство и пожела успех на новото ръководство. Тя заяви, че ще продължи да работи за българския спорт в друга роля.
Лечева е сред най-успешните български спортисти, с пет световни титли и два сребърни олимпийски медала. Тя има опит и в политиката, заемайки поста председател на Държавната агенция за младежта и спорта.
С избора на Лечева предстои формиране на нов управителен съвет на БОК, който ще има задачата да подготви стратегия за следващите Олимпийски игри.
