Консерваторите печелят изборите в Германия, крайната десница на второ място

На 23 февруари 2025 г. в Германия се проведоха парламентарни избори, които доведоха до значителни промени в политическия пейзаж на страната. Консервативният блок Християндемократически съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС), воден от Фридрих Мерц, спечели изборите с 28,5% от гласовете. На второ място се нареди крайнодясната партия “Алтернатива за Германия” (АзГ) с 19,5%, отбелязвайки значителен ръст в подкрепата си.
Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ), водена от досегашния канцлер Олаф Шолц, претърпя сериозен спад, получавайки около 16% от гласовете – най-ниският резултат в историята на партията. Зелените събраха приблизително 12% от вота.
Въпреки значителния успех на АзГ, останалите партии изключват възможността за коалиция с тях. Фридрих Мерц заяви, че ще започне преговори за съставяне на правителство, като приоритетно ще търси коалиция със Социалдемократите или Зелените. Той подчерта необходимостта от бързо формиране на стабилно правителство, имайки предвид текущите вътрешни и международни предизвикателства.
Изборните резултати отразяват нарастващото недоволство сред избирателите по отношение на имиграционната политика и сигурността, което допринесе за възхода на крайнодясната партия. Въпреки това, политическата изолация на АзГ вероятно ще ограничи влиянието им в бъдещото управление на страната.
Предстоят интензивни коалиционни преговори, които ще определят посоката на германската политика в следващите години.

