Пребитите метеоролози на „Мургаш“ разказаха за бруталната атака

Дежурните метеоролози Румяна и Георги Златанови станаха жертва на жестокото нападение на връх Мургаш през март 2025 г. Според разказите им, те преживели часове на физическо насилие от страна на непознат нападател, който нахлу в синоптичната станция, счупвайки прозорец на третия етаж. Това се оказало само началото на бруталната атака, която шокирала не само самите метеоролози, но и цялото общество.
Нападателят, който бил агресивен и напълно неадекватен, започнал да нанася удари и ритници върху Георги и Румяна. „Той не спираше да удря, за да ни накара да се предадем. Мъжът ми падаше в локва кръв, не знаех дали е жив. Това беше истински кошмар“, разказва Румяна Златанова. Нападателят не само физически я заплашвал, но и настоявал да им се отдаде, извършвайки насилие, което ги оставило в пълна изненада.
След като нападателят се успокоил, метеоролозите успели да избягат през прозорците на първия етаж на станцията. „Не знаехме какво да правим. Бяхме в пълен шок, но успяхме да се измъкнем и да се скрием в гората“, споделя Румяна. За щастие, те достигнали хижа в района, откъдето били транспортирани в Бухово, а по-късно линейка ги откарала в болница „Царица Йоанна-ИСУЛ“ в София.
В болницата било установено, че Румяна имала няколко рани в горната част на главата, а Георги претърпял сериозни травми, включително счупена горна челюст и избити зъби. За щастие, нямало вътречерепни кръвоизливи при двамата, но все пак тяхното състояние било сериозно. Според лекарите, те ще се възстановяват в продължение на седмици.
Професор Маринова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) подчерта, че не само физическите, но и психологическите травми са сериозни. „Това е първият подобен случай в нашата история. Това беше нападение, което не само че нарани двамата, но и нанесе сериозен психологически стрес върху целия екип“, отбелязва тя.
От НИМХ планират да предприемат мерки за укрепване на сигурността на всички синоптични станции. Сред нововъведените мерки ще бъде инсталирането на решетки, подобряване на заключващите системи и видеонаблюдение. „Ние не можем да рискуваме да повторим такъв инцидент. Безопасността на нашите служители е приоритет“, каза директорът на НИМХ.Полицията също започна разследване. Нападателят бил задържан в района, но отхвърлил всякакви обвинения и не желаел да даде обяснения пред разследващите. Въпреки агресивната съпротива при ареста, няма данни за психични заболявания или криминални прояви на мъжа. Той е обвинен в нанесена средна телесна повреда, за което може да получи до шест години затвор.
Това брутално нападение показва, че дори в най-отдалечените и спокойни райони на България, като синоптичните станции, не можем да бъдем сигурни в безопасността си. Историята на Румяна и Георги Златанови е още едно напомняне за важността на осигуряването на защита на всички работници, които работят в изолирани и опасни условия.

