Първите укази на Тръмп: САЩ се оттеглят от Парижкото споразумение за климата

Президентът на САЩ Доналд Тръмп започна втория си мандат с радикални действия, подписвайки указ за оттеглянето на страната от Парижкото споразумение за климата. Решението беше обявено на церемония в Белия дом и предизвика както аплодисменти от поддръжниците му, така и остра критика от международната общност и екологични организации.
Аргументите на Тръмп
В изявлението си Тръмп заяви, че споразумението е несправедливо към САЩ, защото обременява американската икономика и работници с тежки екологични регулации. Според него Парижкото споразумение е “пагубно за американския енергиен сектор”, особено за въглищната индустрия и производителите на изкопаеми горива.
„САЩ няма да позволят на други държави да се възползват от нашето богатство и работна ръка чрез несправедливи договори. Америка ще остане независима в решенията си за климатичната политика и енергийните ресурси,“ каза президентът.
Реакции от света
Решението на Тръмп предизвика остри реакции от международните партньори на САЩ. Европейски лидери като Еманюел Макрон и Олаф Шолц определиха решението като „удар срещу глобалните усилия за борба с климатичните промени“. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш изрази разочарование и заяви, че оттеглянето на САЩ може да забави постигането на целите на споразумението.
От друга страна, лидери като бразилския президент Жаир Болсонаро изразиха подкрепа за решението на Тръмп, твърдейки, че икономическият растеж трябва да бъде приоритет пред екологичните цели.
Вътрешни реакции
Решението разцепи общественото мнение в САЩ. Републиканските законодатели и индустриални лидери приветстваха действията на Тръмп, като ги определиха като стъпка към възстановяване на енергийната независимост на страната. Екологичните организации и демократите обаче разкритикуваха президента, обвинявайки го, че поставя корпоративни интереси над опазването на планетата.
Бившият президент Джо Байдън, който върна САЩ в Парижкото споразумение през 2021 г., определи действията на Тръмп като „регресивни и опасни за бъдещето на децата ни“.
Последствия и бъдеще
Оттеглянето на САЩ, която е един от най-големите замърсители в света, е сериозен удар по международните усилия за ограничаване на глобалното затопляне. Експерти предупреждават, че това ще затрудни постигането на целта за ограничаване на повишаването на глобалната температура до 1.5 градуса по Целзий.
Много държави обаче обещаха да продължат усилията си за намаляване на емисиите, дори без участието на САЩ. Този ход може да доведе до засилване на напрежението между Вашингтон и международната общност по климатичните въпроси.
Решението на Тръмп подчертава сложността на баланса между икономическите и екологичните интереси, като поставя въпроса какво означава устойчивостта в свят, разкъсван от политически и икономически противоречия.

