Разговорът Тръмп-Путин предизвиква напрежение в Европа: ЕС изразява опасения от потенциални отстъпки към Русия

Наскоро проведеният телефонен разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския президент Владимир Путин предизвика сериозни реакции сред европейските съюзници. Администрацията на Тръмп не е уведомила предварително партньорите си от Европейския съюз за намерението си да проведе този разговор, което мнозина в европейските столици възприеха като “предателство”. Това доведе до опасения, че САЩ могат да направят значителни отстъпки на Русия без консултации с Европа.
Европейски дипломати изразиха разочарование от липсата на координация и прозрачност от страна на Вашингтон. Един от тях коментира пред Euractiv, че промяната в политиката на САЩ представлява “превантивно предаване” на Украйна, докато други споделиха, че са били “неприятно изненадани” от действията на американската администрация.
В отговор на тези събития, външните министри на Германия, Франция, Полша, Италия, Испания, Обединеното кралство и ЕС излязоха със съвместно изявление, в което подчертаха: “Украйна и Европа трябва да бъдат част от всякакви преговори”. Те добавиха: “Очакваме с нетърпение да обсъдим следващите стъпки с нашите американски съюзници. Нашите общи цели трябва да бъдат да поставим Украйна в позиция на сила”.
Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас също заяви, че “Европа трябва да играе централна роля във всички преговори”. Тя подчерта: “Независимостта и териториалната цялост на Украйна са безусловни. Нашият приоритет сега трябва да бъде укрепването на Украйна и осигуряването на надеждни гаранции за сигурност”.
Според източници на Financial Times, ЕС се опасява, че Тръмп може да изиска от Европа да поеме разходите за възстановяването на Украйна и да разположи мироопазващи сили за наблюдение на спазването на мирното споразумение. Един от източниците коментира: “Американците не виждат роля на Европа в решаването на важни геополитически въпроси, свързани с войната. Това ще бъде истински тест за единство. Тръмп гледа на нас като на пари. И, честно казано, не ни е ясно какво ще бъде нашето място на масата [на преговорите] в замяна на тези пари”.
Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок подчерта, че Украйна и Европа трябва да участват в мирните преговори за Украйна. Тя заяви: “Не може да имаме разговори без участието на Украйна. Залогът е мирът в Европа, ето защо ние, европейците, трябва да участваме”. Бербок добави, че това изисква постоянна взаимна комуникация с действащите лица и отбеляза, че настоящата ситуация се различава от предишни практики във външната политика.
Полският министър-председател Доналд Туск също изрази мнение, че Украйна, Европа и САЩ трябва да работят заедно за постигането на мир в Украйна. Той написа в социалната платформа “Екс”: “Всичко, от което се нуждаем, е мир. СПРАВЕДЛИВ МИР. Украйна, Европа и САЩ трябва да работят по този въпрос заедно. ЗАЕДНО”.
Първият официален телефонен разговор между Путин и Тръмп след завръщането на републиканеца в Белия дом се проведе наскоро. Според американския президент това е бил “дълъг и много плодотворен” диалог, по време на който той е обсъдил с руския президент “Украйна, Близкия изток, енергетиката, изкуствения интелект, силата на долара и различни други теми”. Тръмп добави: “Съгласихме се също, че нашите екипи незабавно ще започнат преговори”.
Тези събития подчертават нарастващото напрежение между САЩ и европейските им съюзници относно подхода към конфликта в Украйна и ролята на всяка страна в процеса на мирните преговори.

