Честит 3-ти Март България !

На 3 март България отбелязва националния празник, посветен на 147-годишнината от Освобождението – ден, който символизира свободата и националната гордост. Този ден се чества с официални церемонии и тържества в цялата страна.
В София в 11:00 ч. ще се проведе церемония по издигане на националното знаме пред паметника на Незнайния войн. При тази церемония ще участват представителни формирования на Националната гвардейска част, а изпълнението на националния химн ще бъде придружено от салют с двадесет артилерийски залпа – акт на почит към борците за свобода.
На връх Свети Никола, в 11:30 ч. ще се проведе тържествена церемония по полагане на венци и цветя пред Паметника на свободата – символ на националния суверенитет, който е централна точка на честванията. В 12:00 ч. ще бъде извършена церемониална смяна на почетния гвардейски караул пред сградата на Администрацията на президента, а вечерта ще завърши с традиционната заря-проверка на площад „Народно събрание“ в 18:30 ч.
Още преди началото на официалната програма, в 9:30 ч. в храм-паметника „Рождество Христово“ в град Шипка, старозагорският митрополит Киприян ще отслужи благодарствен молебен, на който ще присъства и председателят на 51-вото Народно събрание, Наталия Киселова. Освен това, творческите проекти и изложби, които пресъздават историческата памет за „Опълченците на Шипка“, подчертават духа на саможертва и националната идентичност.
3 март остава ден на национално единство и размисъл върху свободата и историята на България – празник, който вдъхновява бъдещите поколения да пазят и развиват ценностите на независимостта и националната гордост.
