“Без „Величие“ в новия парламент: ГЕРБ-СДС води, осем партии си поделят местата”

Окончателните резултати от парламентарните избори на 27 октомври 2024 г. показват, че в новото, 51-во Народно събрание ще влязат осем партии. Партия “Величие”, която беше близо до преминаване на избирателния праг, не успя да достигне нужния минимум, оставайки с 3,99% от гласовете. Резултатите са базирани на 100% обработени протоколи.
Разпределение на гласовете:
ГЕРБ-СДС оглавява изборната надпревара с 26,38% от гласовете, следвани от ПП-ДБ с 14,20%. На трето място е „Възраждане“ с 13,35%, а ДПС-Ново начало на Делян Пеевски получава 11,54%. БСП събира 7,56%, „Алианс за права и свободи“ (АПС) на Ахмед Доган – 7,48%, а „Има такъв народ“ (ИТН) – 6,77%. Последната партия, която влиза в парламента, е МЕЧ с 4,59%.
Избирателна активност и политически партньорства:
Избирателната активност на 27 октомври е била 37,5%, което е малко по-високо от предишните предсрочни избори през юни. След обявяването на резултатите лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви готовност за партньорство с всички партии, освен с „Възраждане“. „ГЕРБ носи отговорност за съставянето на правителство,“ добави и Николай Денков от ПП-ДБ, подчертавайки готовността на ГЕРБ да управлява с подкрепата на други политически формации, съвместими с програмата им.
Така, новият парламент ще трябва да намери начин да балансира интересите на осем партии в условия на ниска избирателна активност и политически предизвикателства.
