Болни съвести: Когато правосъдието почука, политиците се разболяват

Оказва се, че в България има едно универсално лекарство срещу разследване – внезапно влошено здраве. Бившият министър на енергетиката, призован от Европейската прокуратура, изведнъж се е оказал болен и не се е явил. Странно съвпадение, което сякаш вече сме гледали десетки пъти – от подсъдими бизнесмени до политици с дълбоки корени в корупционните схеми.
Защо всеки, който трябва да дава отговори пред закона, изведнъж се оказва в болница? Дали наистина става дума за критично здравословно състояние, или за добре позната схема за печелене на време и избягване на неудобни въпроси?
Историята повдига още по-голям проблем – защо подобни „разболявания“ все още се приемат като валиден аргумент в правосъдието? В други държави болничният лист не отменя правосъдието – свидетелства се дистанционно, прехвърля се делото или дори се осигурява медицински контрол в ареста.
Въпросът не е само дали този бивш министър ще се появи, когато „оздравее“. Въпросът е дали България ще продължи да търпи това театрално бягство от отговорност, което се е превърнало в стандартна политическа стратегия.

