Борисов изрази желание да оглави правителство без ДПС и “Възраждане” и предложи нов коалиционен формат
https://www.facebook.com/novinite.bnt/videos/1313803213116049
Лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов, изрази готовност да оглави ново правителство, което да бъде съставено без участието на ДПС и “Възраждане”. Преди първото заседание на новото Народно събрание, Борисов предложи коалиция между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН. Въпреки идеологическите различия между партиите, той заяви, че е възможно да бъде постигнато стабилно управление.
“Няма добро ДПС, и ГЕРБ няма да работи с него,” подчерта Борисов, изразявайки твърда позиция срещу включването на ДПС и “Възраждане” в правителството. Той добави, че целта е да бъде съставено правителство, което да изключва фигури като Пеевски и Доган и да бъде фокусирано върху европейски и демократични цели.

Предложение за коалиция и ротационен принцип на управление
Борисов предложи Рая Назарян отново да бъде председател на Народното събрание и заяви готовност за ротационна смяна на председателя като част от коалиционното споразумение. Той посочи, че подобно правителство може да се управлява единствено от него, като изтъкна контактите си с Европейската комисия и с бившия президент на САЩ, Доналд Тръмп, като ключови предимства.
Преговори за коалиция и сигурност срещу плаващи мнозинства
Лидерът на ГЕРБ обяви, че партията му не иска друг кандидат за премиер, подчертавайки, че ще подпише коалиционно споразумение с предложените формации, за да се предотвратят „плаващи мнозинства“ и нестабилност. Борисов увери, че всички преговори трябва да бъдат завършени в рамките на първия мандат, като министрите в евентуален коалиционен кабинет ще бъдат представени от всички включени партии.
Той допълни, че до момента не е водил разговори с други партии и че всички предложения ще бъдат обсъждани на предстоящите срещи. “Всичко е предмет на дълги преговори,” обясни Борисов, изразявайки надежда за конструктивен диалог между партиите в интерес на стабилността и европейското развитие на България.

