Българин загина в Газа, докато работел за ООН

Български гражданин е загинал по време на въздушен удар в ивицата Газа, докато изпълнявал служебните си задължения като служител на ООН. Трагичният инцидент е станал в момент, когато хуманитарните организации в региона се опитват да доставят помощ на цивилното население, засегнато от продължаващите военни действия.
Според първоначалната информация, българинът е бил част от международна мисия, чиято задача е била да координира разпределянето на хуманитарни помощи и да осигури безопасността на конвоите, които достигат до най-засегнатите райони. Въпреки мерките за сигурност, в които се включват и предварителни договорки с воюващите страни, зоната, в която се е намирал, е била подложена на интензивен обстрел.
ООН вече изрази дълбока загриженост за сигурността на своите служители в региона и призова за международно разследване на обстоятелствата около смъртта на българина. Генералният секретар на организацията Антониу Гутериш осъди атаките срещу хуманитарни работници и подчерта, че подобни инциденти подкопават усилията за оказване на помощ на цивилните в Газа.
Българското външно министерство потвърди трагичната новина и съобщи, че работи по изясняване на всички детайли около случая. Семейството на загиналия е било информирано, а дипломатическите представители на страната ни в региона са в контакт с властите за организиране на репатрирането на тялото.
Военният конфликт в ивицата Газа продължава да взима жертви както сред местното население, така и сред международните хуманитарни работници. ООН и други организации настояват за спешни мерки за защита на персонала си, като същевременно продължават опитите за осигуряване на примирие и възстановяване на достъпа на хуманитарни помощи до нуждаещите се.

