сряда, юни 17, 2026
БизнесБългарияВодещи теми

България се насочва към износ на зелен водород за Европа

Министерството на енергетиката обяви амбициозни планове България да се превърне в основен износител на зелен водород за Европа. Това заяви министър Жечо Станков по време на събитие в София, свързано с изграждането на Центъра за върхови постижения във водородните технологии H2START в Тракийския университет в Стара Загора.

По думите на Станков, страната ни разполага с необходимата инфраструктура за транспорт на водород чрез мрежата на „Булгартрансгаз“. Той подчерта, че в миналото е имало запитвания от Германия за доставки на зелен водород, като река Дунав може да се използва като ефективен маршрут за неговия износ.

Проектът H2START е финансиран с 15 млн. евро по линия на програмата „Хоризонт Европа“ и с още 15 млн. евро национално съфинансиране. В него участват Тракийският университет, Българската асоциация за водород, Политехническият университет в Торино и италианският Институт за модерни енергийни технологии.

С този проект България се позиционира като ключов играч в развитието на водородната енергетика, която е в центъра на европейските цели за намаляване на въглеродните емисии и преход към по-чисти източници на енергия.

RealReport

RealReport винаги търси истината и представя фактите по достъпен и разбираем начин.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Глас свободен
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.