България се насочва към износ на зелен водород за Европа

Министерството на енергетиката обяви амбициозни планове България да се превърне в основен износител на зелен водород за Европа. Това заяви министър Жечо Станков по време на събитие в София, свързано с изграждането на Центъра за върхови постижения във водородните технологии H2START в Тракийския университет в Стара Загора.
По думите на Станков, страната ни разполага с необходимата инфраструктура за транспорт на водород чрез мрежата на „Булгартрансгаз“. Той подчерта, че в миналото е имало запитвания от Германия за доставки на зелен водород, като река Дунав може да се използва като ефективен маршрут за неговия износ.
Проектът H2START е финансиран с 15 млн. евро по линия на програмата „Хоризонт Европа“ и с още 15 млн. евро национално съфинансиране. В него участват Тракийският университет, Българската асоциация за водород, Политехническият университет в Торино и италианският Институт за модерни енергийни технологии.
С този проект България се позиционира като ключов играч в развитието на водородната енергетика, която е в центъра на европейските цели за намаляване на въглеродните емисии и преход към по-чисти източници на енергия.

