четвъртък, юни 11, 2026
Бургас и регионаВодещи темиСтранджа и морето

МНОЖЕСТВО ПРОЕКТИ ОЧАКВАТ СВОЯТА РЕАЛИЗАЦИЯ В ОБЩИНА ПРИМОРСКО

Архитект Петко Гечев е кандидат за кмет на Община Приморско, издигнат от коалиция „Граждани за общината“. Роден е през 1969 година, семеен е, с две деца.

Притежава диплома за висше образование със специалност „Архитектура“ от Университета по архитектура, строителство и геодезия в столицата. Гечев има административен и управленски опит, като през изминалите 23 години е преминал през всички нива на администрациите в Китен и Приморско. Заемал е позициите помощник архитект, главен архитект, директор на дирекция, а до настоящите избори е заместник-кмет по строителството на Община Приморско.

Участвал е в изготвянето на ключови документи и стратегии за развитие на общината както и в планирането, администрирането, контрола и въвеждането в експлоатация на всички реализирани проекти, отнасящи се до публичната, техническата и социална инфраструктура в населените места в община Приморско.

Г-н Гечев, Вие имате дългогодишен стаж в общинската администрация. Заемали сте експертни длъжности като Главен архитект, Заместник-кмет по строителството. Кое ви мотивира да се включите в настоящите избори за Кмет на община Приморско?

През последните 23 години съм част от Общинска администрация Приморско. Участвал съм в изграждането на стратегията за развитие на общината, в планирането, реализирането и контрола на всички важни инфраструктурни проекти във всички населени места на общината.  Когато започнах работа в администрацията, общината не разполагаше с нито един проект. А без предварително планиране, подчинено на дългосрочна визия за развитие на населено място или район,  не може да се случи кой знае какво. Години бяха нужни, за да се наваксат липсите и докато едни градиха  частните си империи, аз вложих своите идеи, усилия, експертиза, настойчивост и не на последно място, търпение, за да  постигнем редица задачи, които видимо започнаха да  подобряват и променят облика на населените места в общината. Има още много какво да се случи, но днес с достойнство мога да заявя, че общината има готовност с множество проекти, които очакват своята реализация. За мен е естествено продължение и мотивация, постигнатото до тук да бъде надградено като се следва логиката на единна концепция в бъдещото развитие. Тук е моят роден дом, мястото на което живея, работя, отглеждам децата си и за мен е важно опита, който съм придобил през годините да отдам на този край, на хората, които са ме създали като личност.  

Какви са  хората от екипа ви, които застават зад вас в предизборната кампания?

Имам огромното удоволствие да работя с личности, които са изградени професионалисти. Всеки от тях е доказан в своята област.  Това са хора, уважавани в професионалните среди,  притежаващи  неоспорими лични качества. В екипа участват – архитекти, лекар, учители, инженер-геодезисти,  ВиК инженери, специалисти по публична и бизнес администрация, специалисти по туризъм. Повечето от тях имат административен опит, както и опит в частната практика и бизнеса. Всеки от тях може да бъде полезен за подпомагане на кметската институция в нелекия процес по изпълнение на поставените цели. 

Какво ви отличава от останалите кандидати в кметската надпревара?

Най- важното опита. Зад гърба ми стоят години в администрацията и множество реализирани проекти. Работата в администрацията е специфична. Необходими са познания за нормативната база, за взаимовръзките  с държавните институции. В администрацията съм се научил да разчитам на екипната работа. В екипа е силата, а не в отделния служител, защото основното, с което се постигат резултати е колектива. Категорично заставам зад хората, които имат желание за работа и дават всичко от себе си, които  заедно следват поставените цели и постигат максималното.

Кои са основните цели, които поставяте пред себе си в едно бъдещо управление?

На първо място открито и прозрачно управление, което разчита на градивна обратна връзка и на активната гражданска позиция.

Основен приоритет са инфраструктурни проекти, които смятаме, че биха предопределили бъдещата визия и живота в нашите градове и села. Защото качествената и модерна ифраструктурата преобразява населените места. Тя не само ще обслужва икономиката и живота ни, но и ще повиши капацитета на градовете и селата ни и в останалите отрасли – туризъм, култура, здравеопазване, образование и т.н. Тя е и физическото и материално наследство, което ще завещаем на бъдещите поколения.

Освен дейностите по инфраструктурата, фокуса ни ще бъде и върху подобряване здравната грижа за населението, изграждане на единна стратегия за туризъм с участие на браншовите организации и приемане на правила за нейното спазване, оптимизацията на паркирането в населените места и дейностите по чистотата.

Заставате зад идеята за качествена и модерна инфраструктура като предопределяща всички останали отрасли на обществения живот. Имате ли виждане кои са най-належащите за реализиране проекти на територията на община Приморско?

Ние идваме с конкретни проекти с  краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели за изграждане и реализация на липсващите публични пространства.

За нас е абсолютно постижимо, в рамките на 4 годишния мандат, цялостното обновление на всички подходи към южен плаж на Приморско, след изграждане на необходимата ВиК инфраструктура и площадни пространства, както  и изграждане на подхода към плаж Атлиман от ул. Корал и обновяване на подхода към Южен плаж в гр. Китен.  Крайбрежната инфраструктура за Китен и Приморско, включваща  брегоукрепването на Китен е в ход, но тук трябва да се обновят съществуващите участъци на брегоукрепването, които са започнали да се рушат. Належащо е и брегоукрепване  на северен плаж – Приморско от Бункера до гробищата, съпроводено с обновяване на подходите.

Идеята за крайбрежен булевард между Приморско и Китен също вече е в ход. В момента се работи  по реконструкция на етапа от ММЦ до гр. Китен, като основен приоритет за следващите 4 години ще бъде довършването му до автогарата на Китен.

Разбира се не на последно място, ще бъде обърнато адекватно внимание на  паркирането, обновяването на съществуващи улици и изграждане на нови, озеленяването, доизграждане ВиК мрежите  на селата в общината, както и предвиждане на пречиствателни станции там. 

Моя лична кауза е общината да придобие и да стопанисва държавните имоти на носа на Приморско, както   и национален археологически обект “Урдовиза” в гр. Китен.

Как си представяте община Приморско след 4 години?

Представям си го като подредено, спокойно и уютно място, с реализирани проекти, които сме си поставили за цел да свършим, с изцяло променена визия, с обновени подходи към плажовете и красиви крайбрежни зони, чистота и подържани зелени площи и паркови зони, със щастливи  хора.  Но също си представям и още множество планове за следващите години, които категорично да изведат и  утвърдят общината като лидер по Черноморието и най-доброто място за живот, работа и туризъм.

С воля, разум и сърце ще постигнем всичко това!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Глас свободен
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.