МНОЖЕСТВО ПРОЕКТИ ОЧАКВАТ СВОЯТА РЕАЛИЗАЦИЯ В ОБЩИНА ПРИМОРСКО
Архитект Петко Гечев е кандидат за кмет на Община Приморско, издигнат от коалиция „Граждани за общината“. Роден е през 1969 година, семеен е, с две деца.
Притежава диплома за висше образование със специалност „Архитектура“ от Университета по архитектура, строителство и геодезия в столицата. Гечев има административен и управленски опит, като през изминалите 23 години е преминал през всички нива на администрациите в Китен и Приморско. Заемал е позициите помощник архитект, главен архитект, директор на дирекция, а до настоящите избори е заместник-кмет по строителството на Община Приморско.
Участвал е в изготвянето на ключови документи и стратегии за развитие на общината както и в планирането, администрирането, контрола и въвеждането в експлоатация на всички реализирани проекти, отнасящи се до публичната, техническата и социална инфраструктура в населените места в община Приморско.
Г-н Гечев, Вие имате дългогодишен стаж в общинската администрация. Заемали сте експертни длъжности като Главен архитект, Заместник-кмет по строителството. Кое ви мотивира да се включите в настоящите избори за Кмет на община Приморско?
През последните 23 години съм част от Общинска администрация Приморско. Участвал съм в изграждането на стратегията за развитие на общината, в планирането, реализирането и контрола на всички важни инфраструктурни проекти във всички населени места на общината. Когато започнах работа в администрацията, общината не разполагаше с нито един проект. А без предварително планиране, подчинено на дългосрочна визия за развитие на населено място или район, не може да се случи кой знае какво. Години бяха нужни, за да се наваксат липсите и докато едни градиха частните си империи, аз вложих своите идеи, усилия, експертиза, настойчивост и не на последно място, търпение, за да постигнем редица задачи, които видимо започнаха да подобряват и променят облика на населените места в общината. Има още много какво да се случи, но днес с достойнство мога да заявя, че общината има готовност с множество проекти, които очакват своята реализация. За мен е естествено продължение и мотивация, постигнатото до тук да бъде надградено като се следва логиката на единна концепция в бъдещото развитие. Тук е моят роден дом, мястото на което живея, работя, отглеждам децата си и за мен е важно опита, който съм придобил през годините да отдам на този край, на хората, които са ме създали като личност.
Какви са хората от екипа ви, които застават зад вас в предизборната кампания?
Имам огромното удоволствие да работя с личности, които са изградени професионалисти. Всеки от тях е доказан в своята област. Това са хора, уважавани в професионалните среди, притежаващи неоспорими лични качества. В екипа участват – архитекти, лекар, учители, инженер-геодезисти, ВиК инженери, специалисти по публична и бизнес администрация, специалисти по туризъм. Повечето от тях имат административен опит, както и опит в частната практика и бизнеса. Всеки от тях може да бъде полезен за подпомагане на кметската институция в нелекия процес по изпълнение на поставените цели.
Какво ви отличава от останалите кандидати в кметската надпревара?
Най- важното опита. Зад гърба ми стоят години в администрацията и множество реализирани проекти. Работата в администрацията е специфична. Необходими са познания за нормативната база, за взаимовръзките с държавните институции. В администрацията съм се научил да разчитам на екипната работа. В екипа е силата, а не в отделния служител, защото основното, с което се постигат резултати е колектива. Категорично заставам зад хората, които имат желание за работа и дават всичко от себе си, които заедно следват поставените цели и постигат максималното.
Кои са основните цели, които поставяте пред себе си в едно бъдещо управление?
На първо място открито и прозрачно управление, което разчита на градивна обратна връзка и на активната гражданска позиция.
Основен приоритет са инфраструктурни проекти, които смятаме, че биха предопределили бъдещата визия и живота в нашите градове и села. Защото качествената и модерна ифраструктурата преобразява населените места. Тя не само ще обслужва икономиката и живота ни, но и ще повиши капацитета на градовете и селата ни и в останалите отрасли – туризъм, култура, здравеопазване, образование и т.н. Тя е и физическото и материално наследство, което ще завещаем на бъдещите поколения.
Освен дейностите по инфраструктурата, фокуса ни ще бъде и върху подобряване здравната грижа за населението, изграждане на единна стратегия за туризъм с участие на браншовите организации и приемане на правила за нейното спазване, оптимизацията на паркирането в населените места и дейностите по чистотата.
Заставате зад идеята за качествена и модерна инфраструктура като предопределяща всички останали отрасли на обществения живот. Имате ли виждане кои са най-належащите за реализиране проекти на територията на община Приморско?
Ние идваме с конкретни проекти с краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели за изграждане и реализация на липсващите публични пространства.
За нас е абсолютно постижимо, в рамките на 4 годишния мандат, цялостното обновление на всички подходи към южен плаж на Приморско, след изграждане на необходимата ВиК инфраструктура и площадни пространства, както и изграждане на подхода към плаж Атлиман от ул. Корал и обновяване на подхода към Южен плаж в гр. Китен. Крайбрежната инфраструктура за Китен и Приморско, включваща брегоукрепването на Китен е в ход, но тук трябва да се обновят съществуващите участъци на брегоукрепването, които са започнали да се рушат. Належащо е и брегоукрепване на северен плаж – Приморско от Бункера до гробищата, съпроводено с обновяване на подходите.
Идеята за крайбрежен булевард между Приморско и Китен също вече е в ход. В момента се работи по реконструкция на етапа от ММЦ до гр. Китен, като основен приоритет за следващите 4 години ще бъде довършването му до автогарата на Китен.
Разбира се не на последно място, ще бъде обърнато адекватно внимание на паркирането, обновяването на съществуващи улици и изграждане на нови, озеленяването, доизграждане ВиК мрежите на селата в общината, както и предвиждане на пречиствателни станции там.
Моя лична кауза е общината да придобие и да стопанисва държавните имоти на носа на Приморско, както и национален археологически обект “Урдовиза” в гр. Китен.
Как си представяте община Приморско след 4 години?
Представям си го като подредено, спокойно и уютно място, с реализирани проекти, които сме си поставили за цел да свършим, с изцяло променена визия, с обновени подходи към плажовете и красиви крайбрежни зони, чистота и подържани зелени площи и паркови зони, със щастливи хора. Но също си представям и още множество планове за следващите години, които категорично да изведат и утвърдят общината като лидер по Черноморието и най-доброто място за живот, работа и туризъм.
С воля, разум и сърце ще постигнем всичко това!

