Речта на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс предизвика шок и разнопосочни реакции сред европейските лидери по време на Мюнхенската конференция по сигурността.

Вместо очакваните изявления по въпросите на отбраната и сигурността, Ванс отправи остри критики към европейските правителства, обвинявайки ги в пренебрегване на волята на своите граждани, ограничаване на религиозните свободи и неспособност да се справят с незаконната миграция.
Бившият посланик на САЩ в НАТО, Иво Даалдер, определи речта като “безумие”, подчертавайки, че това не е езикът, който би трябвало да се използва през 21-ви век, особено от вицепрезидента на САЩ на толкова важен форум. Той също така изрази разочарование от липсата на конкретика относно позицията на американската администрация по отношение на преговорите с Русия и бъдещето на Украйна.
Въпреки критиките, някои фигури като Илон Мъск, съветник на президента Тръмп, изразиха подкрепа за изказването на Ванс, призовавайки за “Да направим Европа отново велика”. Някои европейски дипломати също оцениха речта като “много силна”, отбелязвайки, че макар мнозина да не я одобряват публично, тя отразява реални проблеми в подхода на европейските институции към демократичните процеси в различните държави.
Тази реч идва в контекста на седмица, изпълнена с объркване и напрежение в Европа, след като министърът на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, заяви, че Украйна не може да възстанови границите си отпреди руската инвазия и изключи възможността за бъдещо членство на страната в НАТО.
Реакциите на речта на Ванс подчертават нарастващото напрежение между САЩ и европейските им съюзници, като същевременно поставят въпроси относно бъдещата посока на трансатлантическите отношения и сътрудничеството в областта на сигурността.

