четвъртък, юни 18, 2026
Бургас и регионаВодещи теми

Скандали, тормоз и много въпросителни около „Гъбката“ в Бургас(видео)

Искане за становище за статута на обект „Гъбката“ в Морската градина е отправил досегашният наемател Рауф Сабах към Община Бургас. Питането му е адресирано към председателя на Общински съвет-Бургас д-р Севдалина Турманова, зам.-кмета по финанси Красимир Стойчев и зам.-кмета по строителство инж. Чанка Коралска.

Сабах се интересува от това дали „Гъбката“ се води прeместваем обект по чл.56 или непреместваем по чл.120 от Правилника за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство.

„Фирмата ми стопанисва кафе „Гъбката“ повече от 20 години. Винаги сме били коректни и сме плащали всички задължения и данъци към Община Бургас. Желанието ми е да продължавам да работя и да се издържам, без да съм в тежест на държавата като трудоустроен човек, който е инвалид. Не бих искал да влизаме в конфликти и да завеждаме дела за решаване на нашите проблеми, предпочитам диалог и разбиране, както е било досега“, пише Рауф Сабах в писмото си.

Той моли компетентните органи към Община Бургас да излязат със становище в кратък срок за статута на търговския обект. Очаква се отговорът да бъде публикуван в писмен вид в сайта на Общински съвет-Бургас.

Сабах посочи, че се е обръщал и много пъти към кмета на Бургас Димитър Николов, но към настоящия момент нямало никаква реакция от местната власт в града. „Имайте предвид, че аз съм инвалид и държавата, и общината, съгласно Кодекса на труда, трябва да ме защитят и да ми пазят работното място, а те какво правят – унищожават, за съжаление абсолютно без причина. 20 години съм вложил в този обект, всичко плащам към общината, нямам нито лев задължение, нито едно нарушение нямам през цялото време“, сподели той.

Рауф Сабах се закани, че е готов да се обърне и към изпълнителната власт в София. „Корупцията в Бургас е много сериозно навлязла. Самият обект „Гъбката“ е непреместваем обект. Това не може да бъде преместено по никакъв начин, защото заведението е забито в бетона и има основи. Има съмнения, че адвокати не искат да водят дела срещу общината от страх.

Сабах сподели още, че се случвало, когато пуснал молбите за удължаване на срока на договора, да има други кандидати за мястото и малко извън правилата на общината, лично той е бил молен да помага с пари на футболен отбор. Втори път му искали пари да плаща за асфалта и да оправи района около „Гъбката“ – отново помогнал. Просто така да се случват нещата по този груб начин, никога не е било – заплахи, мутренски истории и безхаберието на общината, притеснен е наемателят на заведението.

Сабах е притеснен, че може да се стигне и до затваряне на „Гъбката“. „Намерението им е да ме махнат от „Гъбката“, за да може да настанят други хора. Сега искат аз да махна „Гъбката“, за да може друга бетонна фирма да сложи друга „Гъбка“ там. Няма такова нещо в Наредбата на общината и не може да задължават никого да мести сегашното заведение“, каза още той.

„Гъбката“ се намира в близост до входа на Морската градина повече от 65 години. В самото начало там се е продавала лимонада, шоколина, теменужка и мента. Тя е един от символите на морския град. Той е бил подложен и на тормоз от директора на ЦАО Бургас Стефан Дубаров, Сабах е подал жалба до полицията по този повод. Вижте повече в предаването Глас свободен.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Глас свободен
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.