Запрянов на посещение в САЩ за приемането на първия български F-16

Министърът на отбраната Атанас Запрянов заминава на тридневно посещение в САЩ, за да присъства на церемонията по официалното предаване на първия произведен български самолет F-16 Block 70. Събитието ще се състои на 31 януари в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина.
На церемонията ще присъстват представители на ръководството на „Локхийд Мартин“, Конгреса и Сената на САЩ, както и на Министерството на отбраната и Военновъздушните сили на САЩ.
Това е първият от общо 16 изтребителя, които България ще получи съгласно договорите, подписани през 2019 и 2022 година. Очаква се първите два самолета да кацнат на българска територия през април 2025 г. Въпреки това, модернизацията на авиобазата „Граф Игнатиево“, където ще бъдат разположени новите изтребители, се забавя и поскъпва значително, което може да доведе до необходимостта от плащане за съхранение на самолетите, ако базата не е готова навреме.
По време на визитата си в САЩ, министър Запрянов ще се срещне с български военнослужещи от Военновъздушните сили, които в момента се обучават там, както и с представители на Министерството на отбраната на САЩ и ВВС на САЩ, отговорни за изпълнението на доставката на самолетите.
В състава на българската делегация са включени заместник-министърът на отбраната Аделина Николова, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров и директорът на дирекция „Политика по въоръженията“ полковник Владислав Шекеров.

